Home   Artykuły   Zajęcia dodatkowe a rozwój dziecka – mój artykuł w „Maluchy3Miasta”

Zajęcia dodatkowe a rozwój dziecka – mój artykuł w „Maluchy3Miasta”

Poniższy artykuł został napisany na zamówienie redakcji bezpłatnego magazynu dla Dzieci i Rodziców- Maluchy3Miasta.
„Przyszła jesień. Codzienny spacer z dzieckiem to już nie to samo, co wielogodzinne przebywanie na placu zabaw lub w ogródku, tak jak w letnie, słoneczne dni. Coraz mniej czasu spędzanego na świeżym powietrzu rodzi potrzebę organizacji czasu w domu w sposób atrakcyjny dla dziecka, ale też możliwy do wykonania przez mamę, czy innego opiekuna. Nieraz jest to trudne, zwłaszcza gdy dziecko potrzebuje bardzo różnorodnej stymulacji i sprawia wrażenie, że mogłoby bawić się z nami bez końca, a przecież w domu jest wiele innych rzeczy, którym musimy sprostać. Poza tym, w domu dziecko nie przebywa w grupie rówieśniczej, a jest to jeden z ważniejszych czynników zapewniających dziecku prawidłowy rozwój. Na pomoc przychodzą różnego rodzaju zajęcia dla dzieci, na które najlepiej zapisać się właśnie jesienią. Dobrze wyrobić sobie rutynę wychodzenia z dzieckiem z domu na określoną godzinę jeszcze zanim przyjdzie zima, aby potem móc w pełni korzystać z zajęć, aż do momentu gdy wrócą długie ciepłe dni.
Aktywny maluch
Dlaczego warto zdecydować się na zajęcia, nawet gdy nasze dziecko jest jeszcze bardzo małe? Im młodsze dziecko, tym łatwiej i szybciej się uczy. Tym łatwiej też przez zabawę przyzwyczaić je, że poznawanie świata to frajda, a co za tym idzie, zagadnienia, które mogą być problematyczne w szkole czy nawet już w przedszkolu, są łatwe, oczywiste a zarazem ciekawe dla małego dziecka. Oprócz tego, gdy mamy okazję uczęszczać na zajęcia prowadzone przez specjalistę, np. psychologa, logopedę, czy fizjoterapeutę, możemy skonsultować ewentualne wątpliwości względem rozwoju naszego dziecka, a w razie potrzeby szybko im zaradzić.
Co zyskujemy poza wypełnionym kalendarzem?
Regularne korzystanie z zajęć dodatkowych wspiera u dziecka rozwój mowy, pamięć, słuch, umiejętności matematyczno-logiczne, zwiększa samodzielność. Pomaga również wypracować lepszą kontrolę emocji, umiejętność funkcjonowania w grupie, czy komunikowania potrzeb przez dziecko, a także przygotowuje do żłobka i przedszkola. Ponadto na większości zajęć dodatkowych dziecko zaspokaja potrzebę ruchu, kształtuje koordynację, sprawność, siłę, czy też uczy się odpowiedniego relaksu. Oferta zajęć dla najmłodszych jest coraz szersza, warto znaleźć coś odpowiedniego dla naszego dziecka. Zajęcia edukacyjne, muzyczne, sportowe… Sprawdźmy, co odpowiada nam, ale przede wszystkim naszemu dziecku, bo to jego rozwój i szczęście są przecież najważniejsze.”
Zajrzyj na stronę magazynu Maluchy3Miasta
Mój artykuł wśród innych ciekawostek dla Rodziców- kliknij.
A tak wyglądał w wersji drukowanej, na str. 8
(W trzecim akapicie jest kilka błędów stylistycznych, powstałych w trakcie składania pierwotnego tekstu przez redakcję.)
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*