Home   Rodzice i dzieci   Przygotowanie do przedszkola

Przygotowanie do przedszkola

Rozpoczął się maj, a wraz z nim myśli o wakacjach i o tym… co po nich. Jeśli Twoje Dziecko skończyło 2 lata prawdopodobnie jest już zapisane do przedszkola od września lub zapiszesz je w najbliższych miesiącach (zwłaszcza w przypadku placówek prywatnych). Czas przed Wami będzie więc przełomowy, warto dobrze się przygotować do tych zmian.

Czynniki sukcesu

O powodzeniu posłania dziecka do przedszkola przesądza wiele czynników, m.in. poziom uspołecznienia i usamodzielnienia dziecka, radzenie sobie w trudnych dla niego sytuacjach, jakość doświadczeń z osobami spoza rodziny, nastawienie rodziców, czy nawet takie kwestie jak dotkliwość ewentualnej alergii (która wpływa na jakość codziennego życia malucha). Jedno z najważniejszych przygotowań to przyzwyczajenie dziecka do funkcjonowania w grupie rówieśników oraz do faktu, że będą pod opieką innych osób niż te z codziennego otoczenia.

Nie każdy ma możliwość spotykania się w większym gronie dzieci w wieku podobnym do wieku własnego dziecka zanim zostanie zapisane ono do przedszkola. Oczywiście można adaptować dziecko do takich zmian przyprowadzając je np. na 30-60 minut do grupy żłobkowej w okolicznym punkcie opieki dziennej. Niektórzy jednak wolą towarzyszyć dziecku w tych ważnych wydarzeniach. Chcą się z nim bawić wśród innych, towarzyszyć mu w nowych doświadczeniach i bardzo stopniowo zacząć zajmować miejsce „w tylnym rzędzie”. Podobnie w kwestii pozostawiania dziecka pod opieką obcej osoby- warto zrobić to stopniowo, zwłaszcza jeśli do tej pory przebywaliście głównie razem.

Dobre rozwiązanie

Dobrym, jeśli nie idealnym rozwiązaniem są zajęcia przygotowujące lub adaptujące do przedszkola. Różnica polega na tym, że te pierwsze mogą odbywać się w różnych miejscach przyjaznych dzieciom (kluby, centra, niektóre kawiarnie), a te drugie odbywają się już w przedszkolach. Oczywiście zajęcia adaptacyjne najlepiej odbywać w przedszkolu, do którego dziecko będzie uczęszczać. W sytuacji, gdy wybór przedszkola może jeszcze poczekać warto wybrać zajęcia, na które będziecie mogli regularnie chodzić, tzn. czas i miejsce jest na tyle dogodne, że kwestie związane z dojazdem nie będą sprawiały Wam trudności.

Jeśli wybieracie się do przedszkola od września, a zajęcia adaptacyjne są w nim organizowane dopiero w sierpniu zapraszamy na ostatnie 2 miesiące zajęć Rozrabiaki, które obywają się w Centrum „Wyspa” we Wrzeszczu. O zajęciach dowiesz się więcej tutaj.

Jeśli chcesz wziąć udział w zajęciach

Skontaktuj się z nami, jeśli w maju i czerwcu chętnie skorzystasz z zajęć dla swojego dwulatka. W gronie innych Rozrabiaków doświadczy pod Twoim okiem nowych zabaw i sytuacji społecznych, co pozwoli mu przywyknąć do tego, co już niedługo będzie jego codziennością. Taka forma stopniowego przygotowania w przyjaznych warunkach zaoszczędzi stresu Tobie, Twojemu Dziecku i pozostałym członkom Waszej Rodziny.

Planujemy, aby wkrótce zajęcia Rozrabiaki pojawiły się też na stałe w przedszkolach, aby Rodzice pragnący stopniowo przygotować się do tych ważnych zmian mogli korzystać z zajęć edukacyjno-ruchowych nie tylko w formie adaptacji do danego środowiska przedszkolnego na kilka tygodni przed rozpoczęciem roku, ale także przez cały sezon poprzedzający to przełomowe w ich życiu wydarzenie. Lista przedszkoli korzystających z naszego programu pojawi się na naszej stronie.

Zapraszam,

Anna Pawłowska

Happy Endo

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*